A business produces 5,00 . units per month. Costs include: $12,00 . on raw materials, $20,00 . on operators and $14,00 . on sales people. Other costs of running the factory were $50,00 . for rent and $30,00 . on other fixed overheads. In order to break even the selling price per unit will have to be:

a. $25.20
b. $29.60
c. $20.30
d. $28


a

Economics

You might also like to view...

The currency of the United States is

a. backed dollar for dollar by gold b. backed dollar for dollar by GDP (that is, by goods) c. not backed by anything (neither gold nor fool's gold) d. backed by the government's currency reserves in the vaults at Fort Knox e. backed by gold only for coin, not for paper bills

Economics

Marginal land can be defined as land that earns neither profits nor losses.

Answer the following statement true (T) or false (F)

Economics

Which one of the following does NOT explain why the aggregate demand curve is downward sloping?

A. The loanable funds effect B. The real balances effect C. The foreign purchases effect D. The interest rate effect

Economics

When the housing bubble popped, the effect of the negative demand side shock and the negative supply side shock were the same on:

A. output, causing it to definitely decrease. B. prices, causing them to definitely rise. C. output, causing it to definitely increase. D. prices, causing them to definitely fall.

Economics