The amount of paint required to paint a surface with an area of 50
is normally distributed with mean 6 L and standard deviation 0.3 L.
a. If 6.2 L of paint are available, what is the probability that the entire surface can be painted?
b. How much paint is needed so that the probability is 0.9 that the entire surface can be painted?
c. What must the standard deviation be so that the probability is 0.9 that 6.2 L of paint will be sufficient to paint the entire surface?
(a) The z-score of 6.2 is (6.2?6)/0.3 = 0.67. The area to the left of z= 0.67 is 0.7486. The probability is 0.7486.
(b) The amount of paint needed is the 90th percentile of the distribution. Let p be the 90th percentile. The z-score of the 90th percentile is approximately z= 1.28. Therefore 1.28 = (p? 6)?0.3. Solving for p yields p= 6.384 L.
(c) Let ? be the required standard deviation. The value of ? must be chosen so that the 90th percentile of the distribution is 6.2. The z-score of the 90th percentile is approximately z= 1.28. Therefore 1.28 = (6.2?6)/ ?.Solving for ?yields ?= 0.156 L.
You might also like to view...
The running contactor is closed ____ after a definite time interval.
a. completely b. partially c. automatically d. manually
Markets always allocate resources in society's best interest
Indicate whether the statement is true or false
The higher a sine wave's frequency, the shorter its period
Indicate whether the statement is true or false
Which function is performed by the diodes placed across the semiconductor switches in the inverter?
A. protects the semiconductor from a voltage spike B. provides a path for current when regeneration occurs C. both a and b