Costs associated with the manufacture of miniature high-sensitivity piezoresistive pressure transducers is, $73,000 per year. A clever industrial engineer found that by spending $16,000 now to reconfigure the production line and reprogram two of the robotic arms, the cost will go down to $58,000 next year and $52,000 in years 2 through 5. Using an interest rate of 10% per year, determine the present worth of the savings due to the reconfiguration. (Hint: Include the reconfiguration cost.)
What will be an ideal response?
Present worth before = 73,000(P/A,10%,5)
= 73,000(3.7908)
= $276,728
Present worth after = 16,000 + 58,000(P/F,10%,1) + 52,000(P/A,10%,4)(P/F,10%,1)
= 16,000 + 58,000(0.9091) + 52,000(3.1699)(0.9091)
= $218,579
Present worth of savings = 276,728 – 218,579 = $58,149
You might also like to view...
? Identify and state the historical significance of "salutary neglect".
What will be an ideal response?
The surveys of the property lines shown in Figure P7–6 were plotted using traversing by angles-to-the-right. Use the appropriate formula to verify that your calculations equal 360° for each survey.
What will be an ideal response?
The technique used extensively for balconies, under bay windows, and for garrison-style houses is _______.
A. cantilevered framing B. garrisoned framing C. girdered framing D. framing
When servicing and lubricating a motor, why must a technician use the proper oil?
What will be an ideal response?