Suppose a firm's production function is given by Q = F(L, K) = 5LK, where L is the amount of labor and K is the amount of capital. The wage rate is $100 per unit of labor and the rental rate of capital is $50 per unit of capital. a. What is the least-cost combination of capital and labor if the firm produces 1000 units of output? b. What is the firm's long run cost function? c. If the firm currently uses 10 units of capital, what is its short-run cost function?
What will be an ideal response?
a. The tangency condition requires that the MRTSLK equal the ratio of input prices. For a Cobb-Douglass production function, MRTSLK = (?/?)(K/L), so the tangency condition is (?/?)(K/L) = W/R, where W is the wage rate and R is the rental rate of capital. Substituting gives K/L = $100/$50 = 2, so K = 2L. Substituting this into the production function yields Q = 5L(2L) = 10L2, which implies that L = (Q/10)0.5. To produce 1,000 units of output, the firm would require 10 workers. Since K = 2L, the firm would employ 20 units of capital.
b. From the answer to part a, we know that L = (Q/10)0.5. We also know that the firm uses K = 2L = 2(Q/10)0.5 units of capital. The cost function is therefore:
C(Q) = 50 × 2 × (Q/10)0.5 + 100 × (Q/10)0.5 = 200(Q/10)0.5 = 20(10Q)0.5
c. The short-run production function is written as Q = 5L(10) = 50L, so Q/50 = L. The short-run cost function is CSR(Q) = 50(10) + 100(Q/50) = 500 + 2Q.
You might also like to view...
In contrast to a monopoly which misallocates resources by restricting output and producing too little, government bureaus misallocate resources by _____
a. producing too little b. producing too much c. producing the right amount but charging nothing for the output d. producing zero
What is the aggregate demand curve and what does it represent?
What will be an ideal response?
Although some tastes do change over time, economists believe that tastes are relatively stable. If tastes were not mostly stable, then we
a. could not even draw a supply curve b. could not reasonably make the other-things-constant assumption required for demand analysis c. would not have any concerns about still drawing demand curves d. could no longer eat food e. would be basing economic models on real life instead of making impossible assumptions
The Sherman Antitrust Act prohibits executives of competing companies from
a. fixing prices, but it does not prohibit them from talking about fixing prices. b. even talking about fixing prices. c. sharing with one another their knowledge of game theory. d. failing to stand by agreements that they had made with one another.