The demand lighting load for a 20,000 ft2 motel with no dining room or ballroom is _____.
a. 10,000VA
b. 20,000VA
c. 25,000VA
d. 30,000VA
b. 20,000VA
Demand lighting load = 2VA/ft2 x 20,000VA = 40,000VA x 50% = 20,000VA
Trades & Technology
You might also like to view...
Explain how to determine whether a straightness tolerance is applied to a surface element or a feature of size.
What will be an ideal response?
Trades & Technology
Describe basic motor action.
What will be an ideal response?
Trades & Technology
What are the four basic elements that make up the urban transportation forecasting process?
What will be an ideal response?
Trades & Technology
How do the recovery levels for Type III equipment differ from recovery levels for other types of equipment?
A) They are all higher than for other types. B) They are all the same amount. C) They are all optional to attempt. D) They require lower vacuums than for other types.
Trades & Technology