Melissa has an income of $240 a month to spend on tennis lessons and concert tickets. The price of a tennis lesson is $20, and the price of a concert ticket is $40. Melissa's real monthly income in terms of concerts is
A) 40.
B) 20.
C) 6.
D) 12.
C
You might also like to view...
Ted went to the market to buy Good X. He was willing to pay up to $2.50 per unit of the good
However, he expected some units of the good to be defective. Therefore, when the seller asked for a price of $2.30 per unit, he refused to pay more than $2 for each unit. If the seller knows which units of the good are defective, what is most likely to happen in this case?
Betty consumes good x and good y. If the price of x = $3 and the price of y = $4, then
A) an extra unit of x costs 4/3 units of y. B) an extra unit of y costs 4/3 units of x. C) an extra unit of x costs 3/4 units of y. D) Both B and C.
The entire U.S. federal budget process, beginning with the delivery of the President's budget to Congress and ending with the beginning of the fiscal year, takes about _____
a. one month b. six months c. nine months d. one year e. three months
An example of a social insurance program offered in the United States is:
A. Police and Firefighters. B. Social Security. C. Progressive taxation. D. All of these are examples of social insurance programs.