If the PCI editor at Chemical Engineering (CE) decides to update the Plant Cost Index so that the year 2010 has a base value of 100 instead of the current value of 550.8, determine the PCI values for 2014 and for 2015.
PCI for 2010: 550.8/5.508 = 100
PCI for 2014: 579.8/5.508 = 105.3
PCI for 2015: 556.8/5.508 = 101.1
Alternate solution:
2014 value: To have a PCI value of 100 in year 2010, divide the 2014 value by 550.8
PCI for 2014 = 579.8/550.8 *100 = 105.3
PCI for 2015 = 556.8/550.8 *100 = 101.1
You might also like to view...
A tertiary witness to a workplace accident is one who:
A) Saw the accident but is not sure what happened or how B) Was involved in the accident but was not injured C) Heard the accident and turned to view it right after it happened D) Was not present at the accident but has knowledge pertinent to it
What type of conveyor uses a series of rotating cylinders to move materials?
A. Belt B. Roller C. Moving floor D. Pneumatic
Explain how border plants can help in insect control
What will be an ideal response?
All types of "horse-play" and other childish behavior are acceptable in the lab
Indicate whether the statement is true or false