The figure shows a graph of the acceleration of an object as a function of the net force acting on it. The mass of this object, in grams, is closest to
A) 130.
B) 11.
C) 89.
D) 8000.
Answer: A
You might also like to view...
Energy Levels: What is the wavelength of the photon emitted when an electron in a hydrogen atom which is in the initial state n = 4 jumps to the final state n = 2? (c = 3.00 × 108 m/s, h = 6.626 × 10-34 J ? s, 1 eV = 1.60 × 10-19 J)
A. 243 nm B. 486 nm C. 556 nm D. 312 nm E. 609 nm
The Local Group
A. contains about 30 member galaxies. B. has the Milky Way as its center. C. is a supercluster. D. is the globular cluster to which the Milky Way belongs. E. None of these choices is correct.
The Sun is a slightly variable star. What if the surface temperature of the Sun were to increase from 6 000 K to 6 100 K, what would be the increase in total power radiated assuming no other changes such as radius or emissivity?
a. 1.6% b. 6.8% c. 3.4% d. 14%
Briefly explain Earth's moon
What will be an ideal response?