Perrett Corporation has provided the following financial data: Year 2Year 1Total assets$1,470,000 $1,450,000 Total stockholders' equity$954,000 $920,000 Sales (all on account)$1,200,000    Gross margin$430,000    Interest expense$22,000    Income taxes (35%)$21,269    Net income$39,500    Required:a. What is the company's net profit margin percentage for Year 2?b. What is the company's gross margin percentage for Year 2?c. What is the company's return on total assets for Year 2?d. What is the company's return on equity for Year 2?

What will be an ideal response?


a.Net profit margin percentage = Net income ÷ Sales
= $39,500 ÷ $1,200,000 = 3.3% (rounded)

b. Gross margin percentage = Gross margin ÷ Sales
= $430,000 ÷ $1,200,000 = 35.8% (rounded)

c. Return on total assets = Adjusted net income* ÷ Average total assets**
= $53,800 ÷ $1,460,000 = 3.68% (rounded)

*Adjusted net income = Net income + [Interest expense × (1 - Tax rate)]
= $39,500 + [$22,000 × (1 - 0.35)] = $53,800
**Average total assets = ($1,470,000 + $1,450,000) ÷ 2 = $1,460,000

d. Return on equity = Net income ÷ Average stockholders' equity*
= $39,500 ÷ $937,000 = 4.22% (rounded)
*Average stockholders' equity = ($954,000 + $920,000) ÷ 2 = $937,000

Business

You might also like to view...

Web scanning software is available now that allows a company to monitor web chat about its company and its brands

Indicate whether the statement is true or false

Business

There are three methods used for allocating factory overhead costs to products. Which of the following is not one of the three methods?

a. allowance method b. multiple production department factory overhead rate method c. activity-based costing method d. single plantwide factory overhead rate method

Business

A company borrowed cash from the bank by signing a 5-year, 8% installment note. The present value for an annuity (series of payments) at 8% for 5 years is 3.9927. The present value of 1 (single sum) at 8% for 5 years is .6806. Each annual payment equals $75,000. The present value of the note is:

A. $110,196.89. B. $375,000.00. C. $299,452.50. D. $56,352.84. E. $18,784.28.

Business

Describe the three versions of your resume that you will need to accommodate various employers' preferences for the presentation and delivery

Business