The load connected to the motor is a constant torque of 20 Nm. The total moment of inertia of the entire drive system is 1 Nm sec2 . The voltage of the motor at starting is 150 V.
A 500 V, dc shunt motor has the following parameters:
a. Calculate and plot the motor speed versus time.
b. Calculate the motor speed after 5 seconds.
c. Calculate the starting time.
d. The motor reaches the steady-state speed, and the terminal voltage is at full
value. To decrease the motor speed, the terminal voltage is reduced by 10% while
the field remains constant. Calculate the traveling time.
A more generalized form of solution obtained
Once again in the manner of the previous problem, Steady state speed for 135 V = 42.778 rad/s
Steady state speed for 150 V = 47.778 rad/s
a. The speed-time curve plot can be obtained from Eq. 11.14
b. Motor Speed after 5 seconds from Eq. 11.14 = 42.78 rpm (actually obvious
from starting time calculated in part c)
c. Starting Time = 3*0.444 = 1.332 s
d. Travelling time = 0.849*0.444 = 0.377 s
You might also like to view...
Explain how exterior walls are constructed in the wall framing process.
What will be an ideal response?
Oil with a high viscosity has a ________ resistance to flow than oil with a lower viscosity
A) Equal B) Higher C) Lower D) None of these
A person who accepts a service contract to perform a specific task is considered an employee of the company.