Assume that the market demand for pens is given by QD = 650 - 25P and the market supply of pens is given by QS = 200 + 20P. If a firm sells 20 pens and faces an average total cost of $6, calculate the firm's profit

What will be an ideal response?


To determine the firm's profit, it is essential to determine the equilibrium price that the firm faces. At equilibrium QD = QS or, 650 - 25P = 200 + 20P or, 450 = 45P or, P = $10.
Profits = Total revenues - Total cost
= Price × Quantity - Average total cost × Quantity
= 10 × 20 - 6 × 20
= 200 - 120
= $80

Economics

You might also like to view...

In the national income accounts, government expenditure on goods and services exclude

A) transfer payments. B) state and local government purchases. C) local government purchases but include state government purchases. D) spending on national defense.

Economics

One role of the interest rate is to

A) allocate capital to its most efficient uses. B) redistribute income from the wealthy to the poor. C) reduce the rate of inflation by encouraging government borrowing. D) discourage saving and encourage current consumption.

Economics

Which of the following observations is true of the federal budget between 1960 and 2010?

a. The federal budget was in deficit in the early 1960s. b. Between 1960 and 1970 the federal budget deficit reflected a sharp increase. c. The federal budget was in surplus between 1970 and 1980. d. The federal budget deficit was the highest in the late 1990s. e. The federal budget deficit was lower than 600 billion dollars in 2010.

Economics

A firm's marginal and average costs may differ in the long and short run because:

A. in the short run all inputs are fixed. B. in the long run all inputs are fixed. C. in the short run all inputs are variable. D. in the long run all inputs are variable.

Economics