Each of two small non-conducting spheres is charged positively, the combined charge being 40 ?C. When the two spheres are 50 cm apart, each sphere is repelled from the other by a force of magnitude 2.0 N. Determine the magnitude of the smaller of the two charges.
A. 1.4 ?C
B. 1.1 ?C
C. 2.0 ?C
D. 3.3 ?C
E. 17 ?C
Answer: A
You might also like to view...
Almost all stars on the main sequence range from 0.1 to 15 solar radii
Indicate whether the statement is true or false
An excited atom decays to its ground state and emits a photon of red light. If instead the decay is to an intermediate state, then the light emitted could be
A) red. B) violet. C) blue. D) any of these E) none of these
Charge of a uniform density (8.0 nC/m2) is distributed over the entire xy plane. A charge of uniform density (5.0 nC/m2) is distributed over the parallel plane defined by z = 2.0 m. Determine the magnitude of the electric field for any point with z = 1.0 m
a. 0.45 kN/C b. 0.17 kN/C c. 0.28 kN/C d. 0.73 kN/C e. 0.62 kN/C
A 40-turn circular coil (radius = 4.0 cm, total resistance = 0.20 W) is placed in a uniform magnetic field directed perpendicular to the plane of the coil. The magnitude of the magnetic field varies with time as given by B = 50 sin(10 pt) mT where t is measured in s. What is the magnitude of the induced current in the coil at 0.10 s?
a. 50 mA b. 1.6 A c. 0.32 A d. zero e. 0.80 A