A superconducting electromagnet makes use of
A) zero resistance coils of wire.
B) super-high temperatures.
C) high-speed electrons.
D) close packing of high-density magnetic domains.
Answer: A
You might also like to view...
What is the stored energy in a 0.50-mH coil carrying a current of 5.0 A?
a. 1.3E–2 J b. 6.3E–3 J c. 2.5E–3 J d. 2.5E–2 J e. 1.0E–2 J
The resistance of the light bulb is __________
Fill in the blank(s) with correct word
Photoelectric Effect: When it is struck by 240-nm photons, a material having a work function of 2.60 eV emits electrons. What is the maximum kinetic energy of the emitted electrons? (c = 3.00 × 108 m/s, h = 6.626 × 10-34 J ? s, 1 eV = 1.60 × 10-19 J)
A. 2.58 eV B. 5.18 eV C. 2.00 eV D. 4.21 eV
Answer the following statement(s) true (T) or false (F)
If the value of h were bigger, it would be easier to display quanton interference effects.