3.00 moles of an ideal gas at a pressure of 250 kPa are held in a container of volume of 25.0 L. The ideal gas constant is R = 8.314 J/mol ? K = 0.0821 L ? atm/mol ? K, and 1 atm = 1.01 × 105 Pa. The temperature of this gas is closest to

A) 240°C.
B) -180°C.
C) 480°C.
D) -1.0°C.
E) -22°C.


Answer: E

Physics & Space Science

You might also like to view...

The outermost planets in our Solar System are Jovian planets

a. True b. False Indicate whether the statement is true or false

Physics & Space Science

Describe two ways that plants and other living things depend on water?

Physics & Space Science

If a star has a parallax of 0.05", then its distance in light-years is about

A) 6.4 light-years. B) 12.7 light-years. C) 20 light-years. D) 65 light-years. E) 100 light-years.

Physics & Space Science

Find the resonant frequency for a series RLC circuit where R = 10 ?, C = 5.00 ?F, and L = 2.00 mH

a. 998 Hz b. 1.59 kHz c. 2.45 kHz d. 11.3 kHz e. 2.53 kHz

Physics & Space Science