A paper company dumps nondegradable waste into a river that flows by the firm's plant. The firm estimates its production function to be:

Q = 6KP,
where Q = annual paper production measured in pounds, K = machine hours of capital, and P = gallons of polluted water dumped into the river per year. The firm currently faces no environmental regulation in dumping waste into the river. Without regulation, it costs the firm $7.50 per gallon dumped. The firm estimates a $30 per hour rental rate on capital. The firm produces 600 million pounds of paper per year. For this problem, consider the long-run production of output.
a. Determine the firm's optimal ratio of wastewater to capital.
b. Given the firm's output of 600 million lbs, how much capital and wastewater should the firm employ?
c. How much will it cost the firm to produce the 600 million lbs of paper?
d. The state environmental protection agency plans to impose a $7.50 fee for each gallon that is dumped (this is in addition to the current cost of $7.50). Assuming that the firm intends to maintain its same output level, how much capital and wastewater should the firm employ?
e. How much will the firm pay in fees? What happens to the firm's cost as a result of the fee?


a. MRTS = K/P
w/r = 7.5/30 = 1/4
At the optimal point, K/P = 1/4 (MRTS = w/r)
b. From part (a), K = P/4
600,000,000 = 6(P/4)P P2 = 400,000,000 P* = 20,000
K* = 5,000
c. C(6mill) = 7.5 ∗ 20,000 + 30 ∗ 5,000 = $300,000
d. w/r = 15/30 = 1/2
K/P = 1/2 K = P/2
600,000,000 = 6(P/2)P P2 = 200,000,000 P* = 14,142
K* = 7,071
e. The firm will pay 7.5P* = $106,066 in fees
The costs have increased by $124,260
(The costs have increased by more than the fees collected. The firm has moved to a sub-optimal isocost line, so part of the higher cost is not collected in fees but reflects the increased cost from moving from the optimal ratio.)

Economics

You might also like to view...

In the figure above, the demand curve shifts rightward from D0 to D1. There are no rent controls. In the short run, the increase in demand results in

A) higher rents and a decrease in the equilibrium quantity. B) lower rents and a decrease in the equilibrium quantity. C) higher rents and an increase in the equilibrium quantity. D) lower rents and an increase in the equilibrium quantity.

Economics

Which of the following is likely to have the most price inelastic demand?

a. chocolate b. Godiva chocolate c. Hershey's chocolate d. All three would have the same elasticity of demand because they are all related.

Economics

A good is said to be "inferior" if:

A. it is of low quality. B. consumers buy less of it at a high price. C. it has a negative income elasticity of demand. D. it has many substitutes.

Economics

In maximizing economic profit, the monopolist will

A. equate marginal revenue to marginal cost. B. choose the highest price that still permits some output sales. C. equate marginal cost to minimum average total cost. D. equate price to marginal cost.

Economics