A proton moves around a circular path (radius = 2.0 mm) in a uniform 0.25-T magnetic field. What total distance does this proton travel during a 1.0-s time interval? (m = 1.67 × 10?27 kg, q = 1.6 × 10?19 C)

A. 82 km
B. 59 km
C. 71 km
D. 48 km
E. 7.5 km


Answer: D

Physics & Space Science

You might also like to view...

Of the components of the electromagnetic spectrum listed below, which is associated with the shortest wavelengths?

A) microwaves B) infrared light C) gamma rays D) x-rays E) ultraviolet light

Physics & Space Science

Oxygen accounts for approximately ________ % of the air that surrounds us.

What will be an ideal response?

Physics & Space Science

Ideal Gas Law: If a certain sample of an ideal gas has a temperature of 104°C and exerts a pressure of 2.3 × 104 Pa on the walls of its container, how many gas molecules are present in each cubic centimeter of volume? The ideal gas constant is R = 8.31 J/mol × K and Avogadro's number is NA = 6.022 × 1023 molecules/mol.

Fill in the blank(s) with the appropriate word(s).

Physics & Space Science

An object is placed 15 cm in front of a concave mirror with a focal length of 30 cm. What is the magnification?

A. 1 B. 2 C. 1/2 D. 1/4 E. ?2

Physics & Space Science