Circular Motion of Charges: A proton having a speed of 3.0 × 106 m/s in a direction perpendicular to a uniform magnetic field moves in a circle of radius 0.20 m within the field. What is the magnitude of the magnetic field? (e = 1.60 × 10-19 C, mproton = 1.67 × 10-27 kg)
A. 0.080 T
B. 0.16 T
C. 0.24 T
D. 0.32 T
E. 0.36 T
Answer: B
You might also like to view...
What is the average power dissipation in an RLC series circuit with R = 10?, L = 0.1 H, C = 10 ?F when driven at resonance by a 100 V-rms source?
a. 100 W b. 500 W c. 1000 W d. 2 kW e. 700 W
During a snowball fight, two balls with masses of 0.4 and 0.6 kg, respectively, are thrown in such a manner that they meet head-on and combine to form a single mass. The magnitude of initial velocity for each is 20 m/s. What is the speed of the 1.0-kg mass immediately after collision?
a. zero c. 4 m/s b. 3 m/s d. 5 m/s
The Doppler effect is observed when the source and the observer are at rest with respect to each other
Indicate whether the statement is true or false
X-rays always have more energy than radio waves
Indicate whether the statement is true or false