Improvised explosive devices (IEDs) are responsible for many deaths in times of strife and war. Unmanned ground vehicles (robots) can be used to disarm the IEDs and perform other tasks as well. If the robots cost $140,000 each and the Military Arms Unit signs a contract to purchase 4000 of them now and another 6000 one year from now, what is the equivalent annual cost of the contract over a 4year period at 10% per year interest?
What will be an ideal response?
P = 140,000(4000) + 140,000(6000)(P/F,10%,1)
= 560,000,000 + 840,000,000(0.9091)
= $1,323,644,000
A = 1,323,644,000(A/P,10%,4)
= 1,323,644,000(0.31547)
= $417,569,973
Trades & Technology
You might also like to view...
An example of an abrasive saw is the _____.
a. band saw b. chop saw c. reciprocating saw d. hacksaw
Trades & Technology
The proper term for Vise Grips is __________
A) Multigroove adjustable pliers B) Slip-joint pliers C) Locking pliers D) Side cuts
Trades & Technology
The standard rough-in dimension for a floor-mounted water closet is ____ from the center of the opening to the finished back wall.
A. 10" B. 12" C. 14" D. 16"
Trades & Technology
The commutative law of Boolean addition states that A + B = A ? B
Indicate whether the statement is true or false
Trades & Technology