Kobi Technologies book-depreciated an asset at $27,500 per year for 4 years using the straight line method. If the book value at the end of year 2 was $65,000, determine the asset’s (a) salvage value, and (b) first cost.
What will be an ideal response?
(a) Salvage value = book value at end of recovery period, year 4
S = 65,000 – 2(27,500) = $10,000
(b) (B – 10,000)/4 = 27,500
B = $120,000
You might also like to view...
What type of voltage is the output at the "Bat" terminal of the AC generator?
A. DC B. AC C. Three-phase unrectified D. None of the above
Nozzles for welding guns are generally more ________ than nozzles used for GMAW
A) Heavy duty B) Expensive C) Light duty D) All of the above E) None of the above
Plot
f(t) = -2u(t) + 6 u(t-2) - 9 u(t-5) + 5 u(t-8)
In a high-rise building, the concrete may be brought from the ground to the location of placement by
A) chutes. B) pumping. C) buckets. D) A or B. E) B or C.