A 140-keV photon strikes an electron and scatters through an angle of 120° from its original direction
(melectron = 9.11 × 10-31 kg, c = 3.00 × 108 m/s, h = 6.626 × 10-34 J ? s)
(a) What is the wavelength of the photon before scattering?
(b) What is the photon wavelength after scattering?
(a) 8.87 pm (b) 12.50 pm
You might also like to view...
Determine the outlet temperature of oil for the same initial temperatures of the fluids if the flow arrangement is one shell pass and two tube passes, but with the same total area and average overall heat transfer coefficient as the unit in
• Water cooling oil in a tube and shell heat exchanger
• Water flow rate ( m
w)= 1.25 kg/s
• Oil flow rate ( m
o)= 2.5 kg/s
• Oil specific heat (cpo) = 2093 J/(kg K)
• Water inlet temperature: (Tw,in) = 15°C
• Oil inlet temperature: To,in = 95°C
• Overall heat transfer coefficient (U) = 280 W/(m2 K)
• One shell and two tube passes
• Same surface area as Problem 10.23: A = 11.2 m2
FIND
• The oil outlet temperature (To,out)
SKETCH
PROPERTIES AND CONSTANTS
the specific heat of water (cpw) = 4187 W/(kg K)
How long ago did multicellular life forms appear in the fossil record?
A) 4.5 billion years ago B) 3.8 billion years ago C) one billion years ago D) 63 million years ago E) 30 million years ago
What is the significance of large percentage of oxygen in Earth's atmosphere?
What will be an ideal response?
The figure below represents a string which has a heavy section and a light section. The mass per unit length of the heavy section is 16 times as large as the mass per unit length of the light section. When the string is under tension, the speed of a pulse traveling in the heavy section is ____ times the speed of that same pulse traveling in the light section
a. b. c. d. 2 e. 4