A particle moving along the x axis has a position given by x = 54t - 2.0t3 m. At the time t = 3.0 s, the speed of the particle is zero. Which statement is correct?

a. The particle remains at rest after t = 3.0 s.
b. The particle no longer accelerates after t = 3.0 s.
c. The particle can be found at positions x < 0 m only when t < 0 s.
d. All of the above are correct.
e. None of the above is correct.


E

Physics & Space Science

You might also like to view...

Calorimetry: When 50 g of a certain material at 100°C is mixed with 100 g of water at 0°C, the final temperature is 40°C. What is the specific heat of the material? The specific heat of water is 1.00 kcal/kg ? C°.

A. 0.33 kcal/kg ? C° B. 0.75 kcal/kg ? C° C. 1.3 kcal/kg ? C° D. 7.5 kcal/kg ? C°

Physics & Space Science

The electric field 1.5 cm from a very small charged object points toward the object with a magnitude of 180,000 N/C

What is the charge on the object? (k = 1/4??0 = 8.99 × 109 N ? m2/C2) A) -4.5 nC B) +4.5 nC C) -5.0 nC D) +5.0 nC

Physics & Space Science

What is the apparent path of the Sun against the background of stars?

a. ecliptic b. zenith c. nadir d. elliptic e. shadow

Physics & Space Science

At what frequency should a 200-turn, flat coil of cross sectional area of 300 cm2 be rotated in a uniform 30-mT magnetic field to have a maximum value of the induced emf equal to 8.0 V?

A. 7.5 Hz B. 7.1 Hz C. 8.0 Hz D. 8.4 Hz E. 16 Hz

Physics & Space Science