Suppose the following information is known about a market: 1. Sellers will not sell at all below a price of $2. 2. At a price of $10, any given seller will sell 10 units. 3. There are 100 identical sellers in the market. Assuming a linear supply curve, use this information to derive the market supply curve

What will be an ideal response?


First, Q = 100q since all firms are identical. This gives two points: (p = 2, Q = 0 ) and (p = 10, Q = 1000 ). From the first point, it is known that p = 2 + bQ. When Q = 1000, 10 = 2 + b(1000). Solving for b yields b = .008. Rearranging to solve for Q yields: Q = -250 + 125p or P = 2 + .008Q.

Economics

You might also like to view...

What is a normal profit? Is it part of the firm's opportunity costs, total revenue, or neither?

What will be an ideal response?

Economics

Refer to Figure 2-13. Which country has a comparative advantage in the production of coconuts?

A) Guatemala B) Costa Rica C) They have equal productive abilities. D) neither country

Economics

If the unemployment rate is below its natural rate, then ________

A) output is above its potential level B) there is excess tightness in the labor market C) wages and prices will rise more rapidly and the AS curve will shift to the left D) all of the above E) none of the above

Economics

If average costs of production decline with increases in output for a particular firm:

a. many small firms will be more efficient than a single large firm. b. one large producer will be more efficient than many small producers. c. product diversification is necessary to spread the overhead. d. diseconomies of scale become significant as output increases. e. the variable cost of production must exceed the fixed costs.

Economics