If the cross-price elasticity of demand for a good is estimated at -3.9, estimate the percentage change in quantity demanded of the good when the price of the related good increases from $30 per unit to $75 per unit
Also, if it is known that the income elasticity of demand for the same good is 2.5, estimate the percentage change in demand if consumer income increases from $100 to $300.
Percentage change in price of related good = [($75 - $30 )/ $30] × 100 = 150%
Cross-price elasticity of demand = -3.9
Expected percentage change in quantity demanded= 150 × -3.9 = -585%
Thus, quantity demanded is expected to fall by 585%.
Percentage change in income = [($300-$100 ) / 100 )] × 100 = 200%
Income elasticity of demand = 2.5
Expected percentage change in demand = 200 × 2.5 = 500%
Hence, demand for the good is expected to increase by 500%.
You might also like to view...
Suppose Ariana deposits $75,000 in her bank. If the reserve ratio is 20 percent, this will lead to a maximum increase of ________ in checking account balances throughout all banks
A) $15,000 B) $375,000 C) $750,000 D) $1,500,000
Consumer surplus is accurately measured along (uncompensated) demand curves when tastes are quasilinear.
Answer the following statement true (T) or false (F)
Stagflation is defined as:
a. decreased output accompanied by a higher price level. b. decreased output accompanied by a lower price level. c. increased output accompanied by a lower price level. d. increased output accompanied by a higher price level. e. stagnation in the rate of inflation.
If the efficient-market hypothesis is true, then the idea of:
A. herd instinct holds. B. herd instinct doesn't always hold. C. tulip mania holds. D. tulip mania doesn't always hold.