Solve the equation.4(x - 16) = 8

A. 18
B. 8
C. 14
D. 16


Answer: A

Mathematics

You might also like to view...

Translate to a system of three equations, then solve.A company sells nuts in bulk quantities. When bought in bulk, peanuts sell for $1.20 per pound, almonds for $2.65 per pound, and cashews for $3.50 per pound. Suppose a specialty shop wants a mixture of 400 pounds that will cost $2.93 per pound. Find the number of pounds of each type of nut if the sum of the number of pounds of almonds and cashews is four times the number of pounds of peanuts. Round your answers to the nearest pound.

A. Peanuts: 270 lb., almonds: 80 lb., cashews: 50 lb. B. Peanuts: 80 lb., almonds: 50 lb., cashews: 270 lb. C. Peanuts: 90 lb., almonds: 50 lb., cashews: 260 lb. D. Peanuts: 50 lb., almonds: 270 lb., cashews: 80 lb.

Mathematics

Provide an appropriate response.Find 25 less than 91.

A. 66 B. 64 C. 106 D. 116

Mathematics

Complete the identity. = ?

A.  
B.  
C.  
D.  

Mathematics

Solve the problem.Let x represent the number of gallons of gas sold at $1.30 per gallon, and let y represent the total cost of the gasoline (in dollars). Write an equation for this situation.

A. y = 1.30x B. x = 1.30y C. x = 1.30 + y D. y = 1.30 + x

Mathematics