If a person is going to borrow $360,000 for a home and pay it off in monthly payments of $3,159.26 for 30 years, the internal rate of return is

A. 15%.
B. 0%.
C. 5%.
D. 10%.


Answer: D

Economics

You might also like to view...

Use the following graphs for a perfectly competitive market in the short run to answer the next question.The graphs suggest that in the long run, assuming no changes in the given information, the market

A. supply curve will shift to the right. B. demand curve will shift to the right. C. supply curve will shift to the left. D. demand curve will shift to the left.

Economics

The least scrutiny of management's operations occurs when ____ is the method used in corporate financing

a. stock issue b. bond issue c. plowback d. watering

Economics

Stackelberg Leader-Follower duopolists face a market demand curve given by P = 90 - Q where Q is total market demand. Each firm can produce output at a constant marginal cost of 30 per unit. The equilibrium price and quantity for the total market will be

A. Q = 40, P = 50. B. Q = 45, P = 45. C. Q = 30, P = 60. D. Q = 60, P = 30.

Economics

The amount of unemployment caused by efficiency wages:

A. is larger in sectors that have more less-skilled workers in them. B. has been measured by economists to be minimal. C. has been found to be quite large in markets that have mostly minimum-wage workers. D. has little conclusive evidence in economic research.

Economics