A savvy investor paid $6000 for a 20-year $10,000 mortgage bond that had a bond interest rate of 8% per year, payable quarterly. Three years after he purchased the bond, market interest rates went down, so the bond increased in value. If the invesĀtor sold the bond for $11,500 three years after he bought it, what rate of return did the investor make (a) per quarter, and (b) per year (nominal)?
What will be an ideal response?
I = 10,000(0.08)/4 = $200 per quarter
(a) 0 = -6000 + 200(P/A,i*,12) + 11,500(P/F,i*,12)
Solve for i* by trial and error or spreadsheet
i* = 8.13% per quarter (RATE function)
(b) Nominal i*/year = 8.13(4) = 32.5% per year
You might also like to view...
How do conventional buildings and green buildings differ?
What will be an ideal response?
A(n) ____________________ enclosure can be used in any location, but it is much more expensive than other enclosures and therefore, is not used unless there is a viable reason.
Fill in the blank(s) with the appropriate word(s).
Bend test specimens must have grind marks ________ the specimen
A) Completely removed from B) Running cross-wise of C) Running down the length of D) All of the above
Under which step of the SWOT analysis would we look at challenges that stand in the way of success?
A. Determine the focus B. List company strengths C. List threats D. Establish priorities