An engineer brings you a basic design for a steam power plant. The heat is input to the plant from a source at 500oC, and heat is rejected to cooling water at 20oC. The power plant is to produce 250 MW of power while receiving heat at a rate of 700 MW. Is this process possible?

Given: Proposed: TH = 500oC = 773 K; TC = 20oC = 293 K; Q?H=700 MW; W?=250 MW


Compare the actual proposed efficiency to the Carnot efficiency for the heat engine:
nproposed = W?/Q?H = 0.357
nmax = 1 – TC/TH = 1 – (293 K/773 K) = 0.621
As nmax > nproposed, the process is possible.

Trades & Technology

You might also like to view...

____________________ treats foods much like heat, refrigeration, or freezing processes to destroy

insects, fungi, or bacteria that cause food to spoil or cause human disease.

Fill in the blank(s) with the appropriate word(s).

Trades & Technology

Technician Asays the headlight switch may be at fault when none of the external parking and headlights turn on. Technician B says it may be caused by a faulty circuit from the battery to the switch. Who is correct?

A. Technician A only B. Technician B only C. Both Technician A and B D. Neither Technician A nor B

Trades & Technology

Who is required to perform a driver post-trip inspection?

A. The driver B. The dispatcher C. A qualified technician D. A service manager

Trades & Technology

Solve and reduce all answers to lowest terms:6 1/8 pounds - 1/4 pound=

What will be an ideal response?

Trades & Technology