What is the wavelength of a photon emitted when an electron in hydrogen goes from the n = 4 state to the n = 1 state?
A. 323 nm
B. 156 nm
C. 121 nm
D. 103 nm
E. 97.3 nm
E. 97.3 nm
You might also like to view...
A child pulls on a wagon with a force of 75N If the wagon moves a total of 42m in 3.1min what is the average power delivered by the child?
A) 21 W B) 22 W C) 26 W D) 17 W
A conducting bar moves as shown near a long wire carrying a constant 80-A current. If a = 1.0 mm, b = 20 mm, and v = 5.0 m/s, what is the potential difference, Va ? Vb?
a.
?0.24 mV
b.
+0.24 mV
c.
?0.19 mV
d.
+0.19 mV
e.
?0.76 mV
A 420-turn circular coil with an area of 0.0650 m2 is mounted on a rotating frame, which turns at a rate of 22.3 rad/s in the presence of a 0.0550-T uniform magnetic field that is perpendicular to the axis of rotation. What is the instantaneous emf in the coil at the moment that the normal to its plane is perpendicular to the field?
a. 33.5 V b. zero c. 0.0673 V d. 747 V e. 1.50 V
When a certain metal is illuminated by light, photoelectrons are observed provided that the wavelength of the light is less than 669 nm. Which one of the following values is closest to the work function of this metal?
(h = 6.626 × 10-34 J • s, c = 3.00 × 108 m/s, 1 eV = 1.60 × 10-19 J) A) 1.9 eV B) 2.0 eV C) 2.2 eV D) 2.3 eV