How much energy (in eV) does a photon of orange light (? = 609 nm) have? (h = 6.63 × 10^?34 J?s, c = 3.00 × 10^8 m/s, 1 eV = 1.60 × 10^?19 J, and 1 nm = 10?9 m)

a. 3.27 eV
b. 0.31 eV
c. 2.04 eV
d. 0.68 eV
e. 5.23 eV


c

Physics & Space Science

You might also like to view...

A charge of 8.0 pC is distributed uniformly on a spherical surface (radius = 2.0 cm), and a second charge of ?3.0 pC is distributed uniformly on a concentric spherical surface (radius = 4.0 cm). Determine the magnitude of the electric field 5.0 cm from the center of the two surfaces

a. 14 N/C b. 11 N/C c. 22 N/C d. 18 N/C e. 40 N/C

Physics & Space Science

Charges 6.8 ?C, 6.1 ?C, and -1.5 ?C are brought from infinity to the respective vertices of an equilateral triangle with 11. cm sides

$$ (a) How much energy did it take to move the charges to the triangle vertices? (b) What is the potential at the center of the triangle?

Physics & Space Science

A 5.00-kg box slides 4.00 m across the floor before coming to rest. What is the coefficient of kinetic friction between the floor and the box if the box had an initial speed of 3.00 m/s?

A) 1.13 B) 0.587 C) 0.115 D) 0.229 E) 0.267

Physics & Space Science

Water at room temperature, 20°C, is pumped into a reactor core where it is converted to steam at 200°C. How much heat (in J) is transferred to each kilogram of water in this process? (csteam = 2 010 J/kg/°C; LV,steam = 2.26 × 10^3 J/g; 1 cal = 4.186 J.)

a. 3.35 × 10^5 b. 7.53 × 10^5 c. 2.67 × 10^6 d. 2.80 × 10^6 e. 3.01 × 10^6

Physics & Space Science