A photocathode that has a work function of 2.4 eV is illuminated with monochromatic light having photon energy 3.5 eV. What is the wavelength of this light? (c = 3.00 × 108 m/s, h = 6.626 × 10-34 J ? s, 1 eV = 1.60 × 10-19 J)

A) 350 nm
B) 330 nm
C) 300 nm
D) 380 nm
E) 410 nm


A

Physics & Space Science

You might also like to view...

What is the Q of the reaction The rest mass of the proton is 938 MeV/c2 and of the neutral point is 135 MeV/c2

A. 187 MeV B. 135 MeV C. 938 MeV D. -187 MeV E. -135 MeV

Physics & Space Science

Which unit represents the most energy?

A) calorie B) Calorie C) joule D) all the same

Physics & Space Science

How are the units for the slope of a graph determined?

Physics & Space Science

The maximum speed of a 3.00-kg object in simple harmonic motion is 4.00 m/s. The maximum acceleration of the object is 5.00 m/s2. What is the period of simple harmonic motion?

A) 1.25 s B) 0.417 s C) 0.800 s D) 5.03 s E) 3.75 s

Physics & Space Science