Solve the problem.Find the total cost of 1.3 pounds of rice at $0.26 per pound, 1.2 pounds of sugar at  per pound, and 2.3 pounds of cereal at $0.26 per pound.

A. $1.16
B. $1.39
C. $0.60
D. $0.93


Answer: A

Mathematics

You might also like to view...

Use ZERO (or ROOT) to approximate the smaller of the two x-intercepts of the equation. Express the answer rounded to two decimal places.y = x2 + 5x + 1

A. -4.79 B. 0.21 C. 4.79 D. -0.21

Mathematics

Fill in the blank with one of the words or phrases listed below. The  of a list of numbers is .

A. average B. equation C. solution D. expression

Mathematics

Perform the indicated operations. Express the answer as a single polynomial in standard form.(8y + 11)(2y2 - 2y - 6)

A. 16y3 - 16y2 - 48y + 11 B. 16y3 + 6y2 - 70y - 66 C. 38y2 - 38y - 114 D. 16y3 + 38y2 + 70y + 66

Mathematics

Solve the equation. = 

A.
B.
C.
D. no solution

Mathematics