Colin has inherited $6,000 from the death of Grandma Anna. He would like to use this money to buy his mom Hayley a new scooter costing $7,000, two years from now

Will Colin have enough money to buy the gift if he deposits his money in an account paying 8 percent compounded semiannually?


n = 2, m = 2, r = 8%
FV = 6,000(1+.08/2)2 × 2 =6000(1.04)4= $7,019
Yes, Colin will have enough money to buy the scooter.

Business

You might also like to view...

A retailer's total merchandise available for sale (at cost) is $175,000 . The total in merchandise available for sale at retail equals $255,000 . The retailer's cost complement is 1.46

Indicate whether the statement is true or false

Business

Expectancy theory includes the following events, in order:

A. outcome valence, performance, and effort B. performance, outcome valence, and effort C. effort, performance, and outcome valence D. performance, effort, and outcome valence E. effort, outcome valence, and performance

Business

Coca-Cola is taking advantage of the new willingness of Chinese leaders to engage in international trade by marketing its soft drinks in China. What type of opportunity is Coca-Cola pursuing?

A. product reorientation B. product development C. market penetration D. market development E. diversification

Business

On January 1, Year 1, Brown Co. issued bonds with a face value of $200,000, a stated rate of interest of 10%, and a 20-year term to maturity. The bonds were issued at face value. If Bluefield's tax rate is 40%, what is the after-tax cost of borrowing related to these bonds for Year 1?

A. $8,000 B. $28,000 C. $12,000 D. $20,000

Business