Solve.A rock falls from a tower that is 176 ft high. As it is falling, its height is given by the function  How many seconds will it take for the rock to hit the ground (h=0)?

A. 1936 sec
B. 13.3 sec
C. 3.3 sec
D. 10.9 sec


Answer: C

Mathematics

You might also like to view...

Graph the function by plotting points.g(x) = - x - 4

A.

B.

C.

D.

Mathematics

Graph the pair of parametric equations with the aid of a graphing calculator.x = 5 tan t, y = 3 sec t; -?/2 ? t ? ?/2 

A.

B.

C.

D.

Mathematics

Find a ? b.a = 15j,  b = i + 3j

A. -45
B.
C.
D. 45

Mathematics

Solve the equation.2-3x + 5  = 

A. {-3}
B. {8}
C.
D. {3}

Mathematics