A particle (mass = 5.0 g, charge = 40 mC) moves in a region of space where the electric field is uniform and is given by Ex = 2.5 N/C, Ey = Ez = 0 . If the velocity of the particle at t = 0 is given by vy = 50 m/s, vx = vz = 0, what is the speed of the particle at t = 2.0 s?

a. 81 m/s
b. 72 m/s
c. 64 m/s
d. 89 m/s
e. 25 m/s


c

Physics & Space Science

You might also like to view...

An electron is accelerated through a potential difference of 25 000 V. What is the de Broglie wavelength of the electron (in m)?

a. 5.9 × 10^-12 b. 6.8 × 10^-12 c. 6.5 × 10^-12 d. 7.8 × 10^-12 e. 5.5 × 10^-12

Physics & Space Science

When a potential difference of 10 V is placed across a certain solid cylindrical resistor, the current through it is 2 A. If the diameter of this resistor is now tripled, the current will be

A) 18 A. B) 2/9 A. C) 2 A. D) 3 A. E) 2/3 A.

Physics & Space Science

As a star forms, the photosphere first appears:

A) when the planetary nebula is expelled. B) when the protostar forms. C) when contraction slows down. D) when nuclear fires ignite. E) when the star reaches the main sequence.

Physics & Space Science

When a metal surface is illuminated with light of wavelength 437 nm, the stopping potential for photoelectrons is 1.67 V

(c = 3.00 × 108 m/s, h = 6.626 × 10-34 J • s, e = - 1.60 × 10-19 C, 1 eV = 1.60 × 10-19 J, mel = 9.11 × 10-31 kg) (a) What is the work function of the metal, in eV? (b) What is the maximum speed of the ejected electrons?

Physics & Space Science