A machine purchased 1 year ago for $85,000 costs more to operate than anticipated. When purchased, the machine was expected to be used for 10 years with annual maintenance costs of $22,000 and a $10,000 salvage value. However, last year, it cost the company $35,000 to maintain it, and these costs are expected to escalate to $36,500 this year and increase by $1500 each year thereafter. The market value is now estimated to be $85,000 ? $10,000k, where k is the number of years since the machine was purchased. It is now estimated that this machine will be useful for a maximum of 5 more years. A replacement study is to be performed now. Determine the values of P, n, AOC, and S of this defender.
What will be an ideal response?
P = market value = 85,000 – 10,000(1)
= $75,000
n = 5 years
AOC = $36,500 + $1500t, where t = 0, 1, 2, 3, 4 for the 5-year max life remaining
S = $85,000 – 10,000(6)
= $25,000
You might also like to view...
For a baseboard resistance heater, the ____ functions as the operating control.
A. room thermostat B. humidistat C. safety control D. furnace
Which device produces electrical current resulting from the heating of two dissimilar conductors?
A) Volt meter B) Ammeter C) Thermocouple D) None of these
The use of incorrect transmission fluid is unlikely to impact shift quality.
Answer the following statement true (T) or false (F)
Fallingwater is considered one of ____ architectural masterpieces of the 20th century.
A. Kaufmann's B. Palladio's C. Wright's D. Graves'