A beam of X-rays at a certain wavelength are scattered from a free electron at rest and the scattered beam is observed at 45.0° to the incident beam
What is the change in the wavelength of the X-rays? (mel = 9.11 × 10-31 kg, h = 6.626 × 10-34 J • s, c = 3.00 × 108 m/s)
A) 0.175 pm B) 0.356 pm C) 0.710 pm D) 0.000 pm E) 0.276 pm
C
You might also like to view...
The units of impulse are equivalent to:
a. those of energy. b. N/m. c. kg/m/s. d. those of force.
Why doesn't the Hubble Space Telescope need adaptive optics?
What will be an ideal response?
A projectile is fired from ground level at an angle of 40.0° above horizontal at a speed of 30.0 m/s. What is the speed of the projectile when it has reached a height equal to 0.500 of its maximum height?
A) 26.0 B) 27.4 C) 28.7 D) 26.7 E) 28.1
The rapid rotation of Uranus and its high inclination give the magnetosphere and its long extension a(n) _______________ shape
Fill in the blank(s) with correct word