Upon being struck by 240-nm photons, a metal ejects electrons with a maximum kinetic energy of 1.45 eV. What is the work function of this metal? (h = 6.626 × 10-34 J • s, c = 3.00 × 108 m/s, 1 eV = 1.60 × 10-19 J)
A) 3.73 eV
B) 3.13 eV
C) 4.33 eV
D) 4.92 eV
A
Physics & Space Science
You might also like to view...
Water is sent from a fire hose at 40 m/s at an angle of 30° above the horizontal. What is the maximum height reached by the water?
a. 7.5 m c. 15 m b. 11 m d. 20 m
Physics & Space Science
In which way does a photon of blue light NOT differ from a photon of red light?
a. Energy b. Speed c. Wavelength d. Color e. Frequency
Physics & Space Science
Density describes
a. mass per unit volume. b. length per unit time. c. volume per liter. d. weight per mass.
Physics & Space Science
To observe a spectroscopic binary, we must be able to see both stars individually
a. True b. False Indicate whether the statement is true or false
Physics & Space Science