A mixture of liquid water and water vapor occupies a cylindrical tube whose diameter is 0.05 m and whose length is 0.75 m. If the specific volume of the water is 0.00535 m3/kg, determine the mass of the water present.

Given: D = 0.05 m; 1 = 0.75 m; v = 0.00535 m3/kg

What will be an ideal response?


V = (?D2/4)1 = 0.001473 m3
m = V/v = 0.275 kg

Trades & Technology

You might also like to view...

?While discussing shift pressure control valves: Technician A says that these valves can apply different pressures to a clutch pack depending on the commands from the TCM. Technician B says that modern transmissions do not use shift pressure control valves.. Who is correct?

A. ?A only B. ?B only C. ?Both A and B D. ?Neither A nor B

Trades & Technology

When considering owning a pet, the amount and kind of ____________________ for the animal is very important

Fill in the blank(s) with correct word

Trades & Technology

The two basic types of fans used in most air handling units are

A) positive pressure and negative pressure B) reciprocating and orbital C) centrifugal and axial D) clockwise rotating and counter clockwise rotating

Trades & Technology

A saltwater tank is easier to maintain than a freshwater tank.

Answer the following statement true (T) or false (F)

Trades & Technology