Air occupies a balloon that has an initial volume of 0.05 m3. Initially, the air has a temperature of 20oC and a pressure of 125 kPa. The air is heated, and the balloon expands until the volume of 0.25 m3. The pressure and volume are related through pVn = constant. Develop a computer program model for analyzing such a process/device. Plot the final temperature of the air, the work done, and the heat transfer for values of n = 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, and 1.5.
Given: Air; T1 = 20oC = 293 K; P1 = 1000 kPa; V1 = 0.05 m3; V2 = 0.25 m3; PVn = constant
Assume: ?KE = ?PE = 0. The air is an ideal gas with constant specific heats (cv = 0.718 kJ/kg-K; R = 0.287 kJ/kg-K)
What will be an ideal response?
Solution: This is a closed system, and the First Law will reduce to
Q – W = m (u2 – u1)
The work is moving boundary work, with the process being polytropic:
P2 = P1V1n / V2n = 1000 (0.2)n
m = P1V1/RT1 = 0.595 kg
T2 = P2V2/mR
Q = m cv (T2 – T1) + W
For the different values of n:
You might also like to view...
Technician A says the Mercedes-Benz 7G-Tronic was the first seven-speed automatic transmission. Technician B says this unit allows the electronic control unit to "skip" gears when upshifting or downshifting. Who is correct?
A. A only B. B only C. Both A and B D. Neither A nor B
The HEV may be equipped with a high-voltage ____________________ that disconnects the HV battery from the system.
Fill in the blank(s) with the appropriate word(s).
Cutting material away from a corner can relieve the internal stress brought on by two edges being bent in the same direction.
Answer the following statement true (T) or false (F)
Frequency, amplitude, displacement, velocity, acceleration, and elapsed time are qualities used to measure
_____. a. efficiency b. alignment c. vibration d. load impact