The California cigarette market consists of the following supply and demand curves:

QD = 150 - 20p
QS = 40p
where Q is the number of packs of cigarettes per year (in millions!), and p is the price per pack.
a. Compute the market equilibrium price and quantity.
b. Calculate the price elasticities of each curve at the equilibrium price/quantity.
c. California imposes a tax on cigarettes of $0.90 per pack. Suppliers pay this tax to the government. Compute the after-tax price and quantity. How much do suppliers receive net of tax (per pack)?
d. Demand for cigarettes is generally more elastic over longer periods of time as consumers have more time to kick the habit. What does this imply about the tax incidence in the long run as compared to the short run?


a. Set the supply and demand equal:
150 - 20p = 40p
Solving for p:
p* = 2.5
Q* = 100
So the price is $2.50 per pack and 100 million packs of cigarettes sold.
b. The slope of the demand equation is:
dQD/dp = -20
The elasticity of demand is therefore
ED = -20 (2.5/100 ) = -0.5
The slope of the supply equation is:
dQS/dp = 40
The elasticity of supply is then:
ES = 40 (2.5/100 ) = 1.0
c. The supply with the tax becomes:
QS = 40(p - 0.90 )
The new equilibrium is where
40(p - 0.90 ) = 150 - 20p
60p = 180
p* = 3.10
The quantity is:
Q* = 150 - 20 (3.10 ) = 88
The price sellers earn net of tax (per pack) is 3.10 - 0.90 = $2.20.
d. The more elastic the demand curve is, the less of the burden falls on consumers. So over a longer period of time, the burden on consumers ($0.60 ) will move towards the suppliers. Price will fall from $3.10 as consumers quit smoking.

Economics

You might also like to view...

A student wrote: "A subsidy raises marginal social benefit above marginal social cost and eliminates the deadweight loss from underproduction." If you were the instructor, how would you correct this statement?

What will be an ideal response?

Economics

If a country is producing at point where an increase in the production of one good requires a reduction in the production of another good, then it must be producing at an:

A. efficient point. B. undesirable point. C. unattainable point. D. inefficient point.

Economics

Tobin’s q may be interpreted as a measure of

a) the quantity of a firm’s output b) the optimal quantity of output for a monopolist c) the relative importance of bond financing to equity financing d) the rate of return on capital divided by the cost of capital e) the useful life of physical capital

Economics

If the fiscal policy makers aim to increase aggregate demand, they will likely enact:

A. contractionary fiscal policy. B. expansionary fiscal policy. C. contractionary monetary policy. D. expansionary monetary policy.

Economics