What is the mass density of argon gas at pressure 1.00 × 105 N/m2 and at temperature 300 K? The mean atomic mass of argon is 39.948 g/mol and the ideal gas constant is R = 8.314 J/mol•K = 0.0821 L ? atm/mol ? K

A) 1.40 kg/m3
B) 1.00 kg/m3
C) 1.20 kg/m3
D) 1.60 kg/m3
E) 1.80 kg/m3


D

Physics & Space Science

You might also like to view...

How long after the Big Bang was the Planck time, before which our current theories are completely unable to describe conditions in the universe?

A) 10-10 second B) 10-35 second C) 10-43 second D) 3 minutes E) 300,000 years

Physics & Space Science

The energy released by a certain reaction is enough to totally evaporate 125 kg of water at its boiling point. How much mass was lost during this reaction?

(LF = 334,000 J/kg for water, c = 3.00 × 108 m/s)

Physics & Space Science

Calculate the pressure amplitude (in N/m2) of a 500 Hz sound wave in helium if the displacement amplitude is equal to 5.0 × 10^-8 m. (r = 0.179 kg/m3, v = 972 m/s.)

a. 3.5 × 10^-2 b. 1.6 × 10^-2 c. 2.7 × 10^-2 d. 4.2 × 10^-2 e. 2.0 × 10^-2

Physics & Space Science

Suppose that inflation did not occur. In that case, the fact that the cosmic microwave background has the same temperature in opposite directions of the sky would be considered

A) surprising, because those locations would never have been close enough to have any light or matter exchanged between them. B) surprising, because we would not expect those locations to have the same age. C) natural, because everything in the universe is naturally expected to have the same temperature. D) natural, because quantum fluctuations in the early universe would have ensured that the whole universe had precisely the same temperature.

Physics & Space Science