Suppose you wanted to hold up an electron against the gravitational force by the attraction of a fixed proton some distance above it
How far above the electron would the proton have to be? (k = 1/4??0 = 9.0 × 109 N ? m2/C2, e = 1.6 × 10-19 C, mproton = 1.67 × 10-27 kg, melectron = 9.11 × 10-31 kg)
A) 1.5 m
B) 2.3 m
C) 3.7 m
D) 4.6 m
E) 5.1 m
E
You might also like to view...
Projectile Motion: A ball rolls over the edge of a platform with a horizontal velocity of magnitude v. The height of the platform is 1.6 m and the horizontal range of the ball from the base of the platform is 20 m. What is the magnitude of v if air resistance is negligibly small?
Fill in the blank(s) with the appropriate word(s).
Los Angeles, California, is in the ______________ Standard Time zone
a. Mountain b. Pacific c. Central d. Eastern
The adoption of very similar streamlined body shapes by both sharks and dolphins provides evidence for
A) cross-breeding B) convergent evolution C) genetic mutations D) life originating in the oceans
A Michelson interferometer is used to measure the thickness of a thin film with light of wavelength 560 nm. If the film has index of refraction 1.39, and thickness 56.7 microns, a change in the interference pattern of how many bright fringes will result from the introduction of the film into the interferometer?
A. 281 B. 141 C. 78 D. 79 E. 280 F. 140