Atomic Nucleus: In the first nuclear reaction observed, physicists saw an alpha particle (Z = 2) interact with a nitrogen nucleus in air (Z = 7) to produce a proton. The energy of the alpha particle was 55 MeV, enough to enable the nuclei to touch in spite of the Coulomb repulsion. What distance (in fm) between the centers of the alpha particle and the nitrogen was reached? This determines a limit on the radius of the nitrogen nucleus. (1 eV = 1.60 × 10-19 J, e = 1.60 × 10-19 C, 1/4??0 = 8.99 × 109 N ? m2/C2)
A. 0.37 fm
B. 0.18 fm
C. 0.05 fm
D. 158.40 fm
Answer: A
You might also like to view...
Significant Figures: The last page of a book is numbered 764. The book is 3.0 cm thick, not including its covers. What is the average thickness (in centimeters) of a page in the book, rounded to the proper number of significant figures?
A. 0.0039 cm B. 0.072 cm C. 0.0079 cm D. 0.00393 cm E. 0.00785 cm
An electric motor can be manually turned and made to act as a generator
a. True b. False Indicate whether the statement is true or false
Ice tends to form first at the
A) surface of bodies of water. B) bottom of bodies of water. C) either depending on water depth.
Two cylindrical pipes both carry an ideal fluid (zero viscosity) in laminar flow. Pipe A has radius RA = 8 cm and flow velocity vA = 2 cm/s. Pipe B has radius RB = 4 cm and flow velocity vB = 4 cm/s. Compared to the rate of flow in pipe A, that in pipe B is
A. twice as large. B. the same. C. half as large. D. It depends on the length of the pipe