An electron is bound in an infinite square-well potential (a box) on the x-axis. The width of the well is L and the well extends from x = 0.00 nm to
In its present state, the normalized wave function of the electron is given by: ?(x) = sin (2?x/L). What is the energy of the electron in this state?(h = 6.626 × 10-34 J ? s, mel = 9.11 × 10-31 kg, 1 eV = 1.60 × 10-19)
A) 0.10 eV
B) 0.052 eV
C) 0.13 eV
D) 0.078 eV
E) 0.026 eV
A
You might also like to view...
First Law of Thermodynamics: In an isochoric process, the internal (thermal) energy of a gas decreases by 50 J. How much work is done by the gas during this process?
A. 0 J B. 50 J C. -50 J D. 25 J E. -25 J
A 0.28-kg stone you throw rises 34.3 m in the air. The impulse the stone receives from your hand while being thrown is
A.
B.
C.
D.
E.
How many exoplanets are there in the Solar System?
A. 100 billion B. at least 2000 C. 0 D. 8
In general, slow reactions
a. are exothermic. b. are endothermic. c. have low activation energies. d. have high activation energies.