A perfectly competitive firm has the cost function TC = 1000 + 2Q + 0.1 Q2. What is the lowest price at which this firm can break even?

What will be an ideal response?


MC = 2 + 0.2Q
AC = (1000/Q) + 2 + 0.1Q
Set MC = AC. for minimum AC, or 2 + 0.2Q = (1000/Q) + 2 + 0.1Q, or Q = 100, and at that point, AC = $22. This is the lowest price at which the firm can break even.

Economics

You might also like to view...

When an investment bank ________ securities, it guarantees a price for a corporation's securities and then sells them to the public

A) underwrites B) undertakes C) overwrites D) overtakes

Economics

Refer to the information above. What is the level of unintended inventory investment when income is 850?

A) -175 B) 175 C) -200 D) 200

Economics

A nation can determine how close it is to the classical range by considering its:

a. Net export position. b. Capacity utilization index. c. Exchange rate. d. None of the above.

Economics

Which of the following is a factor that would increase the demand for physician visits for allergies?

A. An increase in pollen B. A reduction in the copay from $25 to $20 C. An increase in the price of over-the-counter allergy medicines D. All of the above

Economics