An automobile engine produces 85 kW of power and has an efficiency of 0.32. Determine the heat input rate from the combustion process as well as the rate of heat lost to the environment.
Given: W?=85 kW;n= 0.32
Assume: The engine is a cyclic heat engine.
What will be an ideal response?
Solution: Q?H=W?/n = 266 kW
For a cycle: Wcycle = Qcycle
There are two heat transfers and one power, so Q?cycle=Q?H+Q?C=W?
So, ????? ????= -181 kW
You might also like to view...
Technician A says that diesel engines equipped with water manifolds have more even actual cylinder temperatures. Technician B says that in engines not equipped with water manifolds, the cylinders closest to the radiator are likely to run warmer when the engine is at operating temperature. Who is correct?
A. Technician A only B. Technician B only C. Both A and B D. Neither A nor B
Using the steam tables in the appendix, complete the following chart of Thermodynamic properties for water. Use computer-based programs or apps to check your results.
What will be an ideal response?
Define and describe surface finish.
What will be an ideal response?
A(n) ____________________ is used to determine if a transmission is slipping or a torque converter is defective.
Fill in the blank(s) with the appropriate word(s).