If the market share of the largest firm in the dental insurance field were 20%, then theoretically the highest possible Herfindahl-Hirschman Index in this field would be
A. 400.
B. 1,000.
C. 2,000.
D. 4,000.
C. 2,000.
You might also like to view...
Which of the following represents the equation that would be used to determine the yield to maturity of a corporate bond with a face value of $1000, price of $1100, coupon rate of 5%, and maturity in three years?
A) $1100 = $1500/(1 + i)3 B) $1100 = $500/(1 + i) + $500/(1 + i)2 + 1000/(1 + i)3 C) $1100 = $500/(1 + i) + $500/(1 + i)2 + 500/(1 + i)3 D) $1100 = $500/(1 + i) + $500/(1 + i)2 + 1500/(1 + i)3
While GDP includes tangible goods such as books and bug spray, it excludes intangible services such as the services provided by teachers and exterminators
a. True b. False Indicate whether the statement is true or false
The average total cost at the profit-maximizing/loss-minimizing amount is a little over
A. $8 per unit.
B. $9 per unit.
C. $10 per unit.
D. $11 per unit.
Graph If this is a nontrading (closed) economy, how many cars (in thousands) will be exchanged?
a. 20 b. 40 c. 60 d. 80