Suppose the economy's production function is Y = A(300N - N2). The marginal product of labor is MPN = A(300 - 2N). Suppose that A = 10. The supply of labor is NS = 0.05w + 0.005G.(a)If G is 26,000, what are the real wage, employment, and output?(b)If G rises to 26,400, what are the real wage, employment, and output?(c)If G falls to 25,600, what are the real wage, employment, and output?(d)In cases (b) and (c), what is the government purchases multiplier; that is, what is the change in output divided by the change in government purchases?
What will be an ideal response?
(a) | Setting labor supply equal to labor demand gives N = 0.05 × 10 × (300 - 2N) + 0.005G, which can |
Then w = 10 × [300 - (2 × 140)] = 200 and Y = 10 × [(300 × 140) - 1402] = 224,000.
(b) | Following the same procedure gives N = 141, w = 180, and Y = 224,190. |
(c) | N = 139, w = 220, and Y = 223,790. |
(d) | In part (b), the multiplier is 190/400 = 0.475. In part (c), the multiplier is 210/400 = 0.525. |
You might also like to view...
The typical developing country will not have
a. computers b. older people c. a high proportion of college graduates d. a well-developed culture e. all of the above
In the pre-World War I period, the U.S. exported mainly
A) manufactured goods. B) services. C) primary products including agricultural. D) technology intensive products. E) weapons.
Which of the following best states the relationship between machinery and the earnings of labor?
a. Production of machinery creates jobs, thereby increasing the demand for (and wages of) labor. b. Output and real earnings can always be increased whenever a machine can be substituted for a function previously performed by labor. c. Machines tend to reduce the demand for labor, thereby reducing the earnings rate of labor. d. High productivity per worker hour is a necessary ingredient for the attainment of high real earnings, and adoption of labor-saving machinery enhances the ability of labor to attain such high productivity.
The law of increasing additional cost exists because
A. the cost of resources of the products increase. B. the demand for the product increases. C. resources are not perfectly adaptable to both production processes. D. the cost of resources of the products decrease.