Which one of the following is the correct electronic configuration for carbon, which has 6 electrons?
A) 1s1 2s1 2p1 B) 1s1 2p1 C) 1s2 2s2 2p2 D) 1s2 2s2 2p4 E) 1s1 2s2 2p1
C
You might also like to view...
A doubly charged ion with speed 6.9 × 106 m/s enters a uniform 0.80-T magnetic field, traveling perpendicular to the field. Once in the field, it moves in a circular arc of radius 30 cm. What is the mass of this ion? (e = 1.60 × 10-19 C)
A) 11 × 10-27 kg B) 6.7 × 10-27 kg C) 3.3 × 10-27 kg D) 8.2 × 10-27 kg
A runner is running a kilometer in 8.30 seconds in still, dry air at a temperature of 25.0Her skin has a temperature of 35.0
and an exposed area is 1.00 m2. If the convective coefficient is 22.0 W/m2
then what is the rate of heat flow from her skin to the air?
A. 95.7 W B. 102 W C. 186 W D. 220 W E. 285 W
A roentgen (R) is
A) 10-2 J/kg. B) 3.70 × 1010 decays/s in radium. C) the SI unit of radioactivity ( = 1 decay/s). D) the SI unit of absorbed dose = 1 J/kg = 100 rad. E) a dosage of 2.58 × 10-4 C/kg.
The speed of a vertically-thrown ball at the top of its path is
A) zero. B) 10 m/s2. C) between zero and 10 m/s2. D) dependent on the mass of the ball.