Determine the IROR and profitability index at 12% per year for an industrial smart-grid system that has a first cost of $400,000, an AOC of $75,000 per year, estimated annual savings of $192,000, and a salvage value of 20% of its first cost after a 5-year useful life.
What will be an ideal response?
IROR:
0 = -400,000 + (192,000 – 75,000)(P/A,i*,5) + 80,000(P/F,i*,5)
i* = 18.09%
PI:
PW of NCF = (192,000 – 75,000)(P/A,12%,5) + 400,000(0.20)(P/F,12%,5)
= (192,000 – 75,000)(3.6048) + 80,000(0.5674)
= $467,154
PW of first cost = -400,000
PI = 467,154/400,000
= 1.17
You might also like to view...
When coaching or counseling a worker who is performing at-risk behavior, a safety technician should _____.
a. invite the rest of the work crew to participate in the coaching session b. publicly scold the worker for putting others at risk c. ask the worker to identify which of his or her behaviors was risky d. be prepared to explain the proper way to do the job
Sorghum silages have from _____ percent to _____ percent of the feeding value of corn silage
a. 20, 50 c. 60, 90 b. 40, 70 d. 70, 90
Most of the world's living things, or ____________________, have been identified, grouped, and classified so we can study them more effectively
Fill in the blank(s) with correct word
What is the minimum level of eye protection required when using an oxy-acetylene cutting torch?
A. UL rated safety goggles. B. Any shades with 100% UV protection will do. C. Lens with a grade 4 rated filter. D. Lens with a grade 12 rated filter.